Relacje z wydarzeń. W tej cześci serwisu znajdziecie artykuły o wizytach w fantastycznych miejscach, relacje z wydarzeń i spotkań ilustrowane zdjęciami.

Serialkon, 21-22 listopada 2015

W listopadowy weekend w budynku Arteteki WBP i w sąsiadującej z nią Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej odbyła się druga edycja festiwalu poświęconego serialom. Serialkon również w tym roku mógł liczyć na naszą obecność.

Członkinie grupy Fantastyka i mit, Monika Tuszewicka i Gabriela Zubek, wspólnie z Filipem Kinczykiem z Instytutu Religioznawstwa UJ przygotowały i poprowadziły konkurs wiedzy o serialowej i książkowej „Grze o tron". Uczestnicy wykazali się naprawdę szczegółową i obszerną wiedzą, a zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody – gadżety z serialu „Gra o tron", ufundowane przez HBO.

Fantastykę i mit reprezentowała podczas Serialkonu także opiekun naukowa grupy, dr hab. Izabela Trzcińska, której wystąpienie zatytułowane: „True problem, czyli sztuczna krew i podejrzani detektywi w odcinkach" było poświęcone meandrom „Prawdziwej krwi" i „Detektywa". Dr Joanna Puchalska z Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji opowiedziała o początkach Anglii na przykładzie serialu „The Last Kingdom", a mityczne wątki religioznawcze eksplorował w wystąpieniu pt. „Zostaniecie zasymilowani, opór jest daremny – migracje, strategie akulturacyjne, Star Trek" dr Adam Anczyk z Instytutu Religioznawstwa UJ. W bloku debatowym panele dyskusyjne prowadziła natomiast Katarzyna Bajka.

Wydarzenie przyciągnęło do Arteteki około tysiąca osób, a wiele punktów programu podejmowało temat serialowych narracji z perspektywy pogłębionej, specjalistycznej lub akademickiej. Oprócz naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego swoje wystąpienia przygotowali eksperci z innych krakowskich uczelni, oraz goście, m.in. z Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Łódzkiego. Pozwoliło to na podjęcie interesujących i inspirujących dyskusji oraz wymianę doświadczeń w badaniach nad obecnością wątków mitycznych w kulturze popularnej.

(k. bajka)

Data opublikowania: 08.01.2016
Osoba publikująca: Katarzyna Bajka

Na skróty

KPSC

FB