Dyskurs oswojony. Nauka w zwierciadle (pop)kultury

Ogólnopolska konferencja studencko-doktorancko-ekspercka „Dyskurs oswojony. Nauka w zwierciadle (pop)kultury" odbyła się w dniach 28-29 listopada 2015 roku w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ulicy Grodzkiej 52 w Krakowie.

Uczestnicy konferencji starali się przybliżyć związki nauki i kultury (w szczególności popularnej). Pytania postawione przez organizatorów dotyczyły m. in. wizerunku konkretnych naukowców i instytucji naukowych w tekstach kultury, figur i tropów związanych z nauką a obecnych w przestrzeni dyskursu oraz wyzwań metodologicznych, stojących przed badaczami tych struktur. W ciągu całego wydarzenia wygłoszono trzydzieści wystąpień, których autorzy reprezentowali osiem polskich uczelni, m. in. Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Gdański oraz Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, oraz trzy wykłady eksperckie pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pierwszy dzień konferencji rozpoczął się wykładem dr hab. Izabeli Trzcińskiej „Rzeczy nieoswojone w oswojonym dyskursie", który ukazywał znane teksty kultury popularnej (m. in. „Matrix", „Igrzyska Śmierci") w nietypowym świetle, zwracając szczególną uwagę na zakorzenienie niektórych wątków w dyskursie naukowym. W trakcie paneli tematycznych toczyła się tego dnia dyskusja nad kwestiami metodologii badania popkultury, społecznościami fanowskimi, obrazem nauki w serialach i grach komputerowych oraz obiegowym wizerunkiem charakterystycznych postaci świata nauki.

Drugiego dnia konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchać aż dwóch wystąpień eksperckich. Dr Renata Iwicka, w wykładzie „Sup, research girl – nauka i naukowcy w 140 znakach Twittera" analizowała różne zastosowania tej platformy społecznościowej w życiu naukowym, zaś wystąpienie dra Tomasza Majkowskiego „Mój przyjaciel atom" dotyczyło roli energii jądrowej w amerykańskiej kulturze popularnej XX i XXI wieku. Obrady koncentrowały się głównie na zależnościach między historią a nauką w (pop)kulturze oraz sposobie przedstawiania profesji naukowych w mediach.

Wydarzenie przyciągnęło liczne grono słuchaczy, którzy aktywnie uczestniczyli w dyskusjach – poruszane tematy wzbudziły duże zainteresowanie publiczności. Konferencja ciekawie uzupełniała inne krakowskie wydarzenia poświęcone kulturze popularnej, które miały miejsce pod koniec listopada (m. in. Serialkon) i zwracała uwagę wysokim poziomem merytorycznym.

(m. nawrocki)

Data opublikowania: 08.01.2016