Relacje z wydarzeń. W tej cześci serwisu znajdziecie artykuły o wizytach w fantastycznych miejscach, relacje z wydarzeń i spotkań ilustrowane zdjęciami.

Różne aspekty narracji superbohaterskich

24 maja, w sobotę, w krakowskiej Artetece miało miejsce spotkanie, które zgromadziło osoby zainteresowane literaturą fantastyczną. Odbyło się ono w ramach warsztatów Krakowskiego Klubu Fantastyki „Krakowskie Smoki". Było to już drugie spotkanie zorganizowane przez „Grupę mityczną". Tym razem tematem przewodnim były „Różne aspekty narracji superbohaterskich".

Podczas spotkania w Artetece zostały wygłoszone cztery dwudziestominutowe wykłady. O świecie mitu i jego roli w życiu ludzi mówiła dr hab. Izabela Trzcińska. Zgromadzeni usłyszeli referat o niezwykłości jako fenomenie, który przyczynia się do samopoznania i samookreślenia współczesnego człowieka. Następnie Karolina Maria Hess zwróciła uwagę widzów w stronę komiksów. Prelegentka opowiadała o wpływie, jaki na proces ich powstawania wywarły wydarzenia, które można określić jako kultowe i wszechobecne w popkulturze, ale również wskazała na obecność wątków czerpiących ze zjawisk paranormalnych. Taką opowieścią zawierającą elementy nadnaturalne, które ewidentnie zainspirowały autora podczas kreowania historii głównego bohatera, wydaje się przykład Supermana. Uczestnicy przekonali się, że elementy okultystyczne występują  też u Harolda Ramisa (The Ghostbusters) i Artura Conan Doyle'a, twórcy popularnej serii o Sherlocku Holmesie. Wokół komiksów i urban fantasy osnuła swoją wypowiedź Anna Łagan. Słuchacze mieli okazję zapoznać się z postacią maga jako superbohatera. Najpierw referentka opowiedziała o zjawisku magii jako przedmiocie badania antropologów i religioznawców, następnie odwołała się do przykładów z literatury. Interesującym wątkiem, który poruszyła Anna Łagan, było porównanie drogi życiowej superbohatera z losami szamana. Referentka przypomniała słuchaczom rolę obrzędów przejścia  w szamanizmie, powołując się na badania Andrzeja Wiercińskiego, po to, by wskazać podobne wydarzenia w życiorysie superbohatera. Przywoływała w tym kontekście postać dr Strange'a z komiksów Marvela oraz poddała analizie serię Jima Butchera zatytułowaną Acta Harry'ego Dresdena. Ostatni wykład dotyczył kategorii czasu mitycznego w komiksowych narracjach superbohaterskich. Katarzyna Bajka opowiedziała zgromadzonym o różnicy między czasem historycznym a mitycznym. Część jej wystąpienia dotyczyła funkcji czasu mitycznego w kreowaniu historii o bohaterach znanych komiksów.

Po zakończonych referatach odbyła się żywa dyskusja.

Data opublikowania: 17.09.2014
Osoba publikująca: Jakub Szczęśniak

Na skróty

KPSC

FB